جنبش
موضوعات داغ

انتشار ترانه جدید شروین حاجی‌پور پس از احضار دوباره او به دادگاه برای ترانه «برای»

شروین حاجی‌پور، خواننده و آهنگساز با انتشار اثر تازه‌اش به نام «آشغال»، خبر داد برای چندمین بار به دلیل آهنگ «برای» به دادگاه احضار شده است. حاجی‌پور پس از انتشار این آهنگ، مدتی بازداشت شده بود. او با «برای» برنده جایزه گرمی «بهترین ترانه برای تغییر اجتماعی» در سال ۲۰۲۳ شد.

حاجی‌پور با انتشار ویدیویی از اثر تازه‌اش به نام «آشغال» در اینستاگرام با اشاره به ادامه بلاتکلیفی‌اش پس از آزادی با قرار وثیقه نوشت :«نمی‌دانم این ترس و بلاتکلیفی تا کی ادامه دارد …»

به گفته حاجی‌پور، وقتی او ترانه «برای» را می‌نوشته، برایش مهم نبوده است «هوای آلوده، گریبان کدام ریه‌ها را می‌گیرد، یا فقر در جیب هواداران کدام جناح سیاسی می‌نشیند، یا انقراض پیروز، چپ‌ها را به سوگ می‌نشاند یا راست‌ها را».

حاجی‌پور اعتراض را لازمه تکامل دانست و گفت حل مشکلات بدون اعتراض ممکن نیست.

او در این باره با تاکید بر اینکه «می‌دانستم قربانی تمام تندروی‌های جناحی، ما مردم عادی هستیم و اعتراض لازمه‌ تکامل است و تا مشکل را نشان ندهیم، حل کردنش هم میسر نیست و ما مردم عادی هم حق داریم تا دلمان برای وطن بسوزد و به فکر آبادی‌اش باشیم»، نوشت: «حالا اما احساس می‌کنم که شاید اشتباه می‌کردم … شاید خاک را هم انحصاری کرده‌اند.»

خواننده ترانه «برای» در پایان نوشت: «شاید وطن برای ما مردم عادی نیست و آدمی بدون وطنش هیچ نیست، الا زباله‌ای دور انداختنی …. آشغال منتشر شد.»

شروین حاجی‌پور ترانه «برای …» را پس از کشته شدن مهسا امینی و بر اساس سلسله توییت‌هایی اعتراضی با مطلع «برای» تنظیم و آهنگسازی کرد.

این ترانه‌ که در کمتر از ۲۴ ساعت، ۴۰ میلیون بازدید‌کننده داشت و به نمادی برای خیزش انقلابی ایرانیان بدل شد، چرایی اعتراض گسترده مردم ایران را در جریان هفته‌های آغازین خیزش مطرح کرد. دلایلی بر اساس خواسته‌هایی چون داشتن یک زندگی عادی تا موضوع اقتصاد، سیاست، محیط‌ زیست و مسایل اجتماعی دیگری که در چهار دهه تبدیل به مهم‌ترین بحران‌های زندگی ایرانیان شده‌اند.

حاجی‌پور پس از استقبال گسترده از این ترانه بازداشت و این ترانه از صفحه اینستاگرام او پاک شد.

این خواننده پس از حدود دو هفته بازداشت، روز ۱۲ مهر با قرار وثیقه آزاد شد. وکیل او در آن زمان گفت که به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونت‌آمیز» دستور منع خروج او از کشور صادر شده است.

اکنون بسیاری از معترضان ایرانی در داخل و خارج کشور، در تظاهرات خیابانی و تجمعاتشان همچنان ترانه «برای» را بازخوانی می‌کنند.

شروین حاجی‌پور با این ترانه به عنوان برنده جایزه «بهترین ترانه برای تغییر اجتماعی» در مراسم جایزه گرمی سال ۲۰۲۳ معرفی شد.

نوشته های مشابه