جنبش

اعدام پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار و واکنش‌های گسترده به آن

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، خبر داد حکم اعدام پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار اجرا شد. خانواده‌های این چهار زندانی سیاسی کرد روز یکشنبه پس از ۱۹ ماه بی‌خبری، فرزندانشان را دیدند و سپس بنا بر گزارش‌ها، آنها برای اجرای حکم به زندان قزل‌حصار منتقل شدند.

اعدام این چهار نفر در سحرگاه دوشنبه در حالی اجرا شد که شمار زیادی از فعالان و نهادهای حقوق‌بشری خواهان توقف اجرای حکم آنان شده بودند.

به گفته میزان، این چهار نفر قصد داشتند با همکاری اسرائیل، از طریق گروه کومله، در کارخانه‌ای متعلق به وزارت دفاع در نجف‌آباد اصفهان بمب‌گذاری کنند، که ماموران امنیتی چند روز قبل از اجرای عملیات آنان را بازداشت کردند.

در گزارش میزان آمده: «در این آموزش‌ها افسران موساد حضور داشتند و حتی دیوید بارنیا رییس سرویس جاسوسی موساد برای روحیه دادن به افراد تیم در یکی از جلسات حاضر شد و برای اعضای تیم سخنرانی کرده است.»

رسانه‌های حکومتی نیز ویدیویی، که شامل اعترافات اجباری زندانیان بود، منتشر کردند و گفتند این چهار نفر برای آموزش به رواندا و بوتسوانا در آفریقا سفر کرده‌ بودند.

خبرگزاری دولت ایرنا نوشت علاوه بر «هشت بمب بسیار قوی برای انفجار هدف اصلی و هشت بمب کوچک مخصوص تخریب تجهیزات»، وسایل دیگری نیز چون «سلاح کمری ویژه همراه با صدا خفه کن» و «مجموعه‌ کاملِ ابزار گریم، کلاه گیس و وسایلی برای تغییر اثر انگشت» از این افراد ضبط شده بود.

اعدام این چهار زندانی سیاسی واکنش‌هایی از سوی فعالان مدنی و سیاسی و همین‌طور سازمان‌های حقوق بشری در پی داشت.

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به اعدام چهار زندانی سیاسی در ایران و کشته شدن سه سرباز آمریکایی در حمله نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در رسانه اجتماعی ایکس نوشت: «جمهوری اسلامی هم‌زمان علیه مردم ایران و جهان اعلام جنگ کرده است.»

او افزود: «برای این معضل، تنها یک راه حل وجود دارد: کمک به ملت ایران در مبارزه‌شان برای رهایی از رژیم اسلامی، و پایان دادن به جنگ و درگیری.»

حامد اسماعیلیون در واکنش به اعدام پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار، خامنه‌ای را «آدم‌کش اعظم» توصیف کرد و نوشت: «دشمن جوانی و عشق و زیبایی‌اند. حال چهار خانواده‌ دیگر برای تمام عمر با خاطره‌ آدم‌هایی که به ظلم کشته شده‌اند، باقی می‌مانند.»

وی افزود: «هر آن‌کس را که اعتراف اجباری گرفت، حکم داد، به مسلخ برد، طناب انداخت، چهارپایه کشید و آن آدمکش اعظم، علی خامنه‌ای را نه فراموش می‌کنیم و نه می‌بخشیم. همه‌ شما که عمله‌ ظلم هستید پاسخگو خواهید شد.»

نازنین بنیادی در واکنش به اعدام پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار، جمهوری اسلامی را «خون‌خوار» توصیف کرد و نوشت: «نمایندگان سازمان ملل نباید به ایران سفر کنند، مگر اینکه امکان دسترسی نامحدود به زندانیان سیاسی وجود داشته باشد و اعدام‌ها به حالت تعلیق درآیند.»

سازمان حقوق بشر ایران اعدام این چهار زندانی سیاسی را شدیدا محکوم کرده و از جامعه جهانی خواست «سکوت خود را در قبال موج اعدام‌ها در ایران بشکنند».

این سازمان همچنین از ندا النشیف، معاون کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان، درخواست کرد سفرش را به ایران در اعتراض به اعدام‌ها لغو کند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر این سازمان، با اشاره به «اعتراف زیر شکنجه و بدون دادرسی عادلانه» اعدام این زندانیان را «قتل فراقضایی» عنوان کرد و گفت: «خامنه‌ای و قوه‌قضائیه نظام فاسد جمهوری اسلامی باید در قبال این قتل‌ها مورد پاسخگویی قرار گیرند.»

پژمان فاتحی، محسن مظلوم، محمد فرامرزی و وفا آذربار در مردادماه ۱۴۰۱ از سوی نیروهای امنیتی در منطقه صومای برادوست شهرستان ارومیه بازداشت شدند.

نوشته های مشابه