جنبش
موضوعات داغ

تشکیل پرونده قضایی برای مریم جوادی، دانشجوی خارج از کشور

بنا بر گزارش‌های منابع حقوق بشری ایران، در ادامه سرکوب فعالان مدنی، قوه قضائیه جمهوری اسلامی برای «مریم جوادی»، دانشجوی حقوق دانشگاه سپینزای رُم که سال گذشته برای ملاقات خانواده به ایران سفر کرده بود، پرونده قضایی تشکیل داده‌اند. 

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در خبری اعلام کرد مریم جوادی دانشجوی حقوق دانشگاه سپینزای رُم که سال گذشته برای ملاقات با خانواده به ایران سفر کرده بود با تشکیل پرونده قضایی مواجه شده است.

بر اساس این گزارش اتهامات خانم جوادی «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی، اغوا یا تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور» عنوان شده است.

حدود یک سال پیش، بعد از ورود خانم جوادی به ایران تلفن همراه و پاسپورت‌اش در فرودگاه ضبط شد و در طی اقامتش در کشور چندین بار مورد بازجویی قرار گرفت. در نهایت پس از بازپس‌گیری پاسپورت توانست مجددا به محل تحصیل خو در ایتالیا برگردد.

حال پس از گذشت حدود یک سال با اتهامات متعدد و پرونده قضایی مواجه شده‌است. دادگاه این دانشجو در تاریخ ۱۸ بهمن در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب بصورت غیابی برگزار خواهد شد.

 بر اساس آمارهای کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان ، از آغاز جنبش زن زندگی آزادی ۷۲۵ دانشجو در ۴۹ شهر ایران بازداشت شده اند مقایسه این تعداد با کل تعداد  بازداشتی‌ها در این مدت نشان می دهد که از هر هفت نفر بازداشتی دست کم یک نفر دانشجو بوده است. برای بسیار از دانشجویان به دلیل فعالیت در فضای مجازی و انتشار عکس بی حجاب یا حضور در جامعه بدون حجاب اجباری، دلیل تشکیل پرونده قضایی یا تنبیه انظباطی عنوان شده است.

نوشته های مشابه