خبر های فوری
موضوعات داغ

اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به بازداشت مجدد محمد شباهتی

جمعی از دانشجویان دانشکده‌های علوم‌اجتماعی، روانشناسی و علوم تربیتی، علوم و فناوری‌های میان رشته‌ای و پردیس مرکزی دانشگاه تهران در اعتراض به بازداشت مجدد محمد شباهتی، اقدام به نصب و انتشار پوستر اعتراضی کردند.

در این پوسترها دانشجویان به اجرای حکم پرونده‌ی غیابی و غیرقانونی محمد شباهتی اشاره شده و اتهام او فعالیت صنفی دانشجویی ذکر شده و بازداشت او در منزل را با عنوان «ربوده شد» درج شده است.

محمد شباهتی فعال صنفی-دانشجویی و دانشجوی دانشگاه تهران، هفته‌ی گذشته در سالروز آزادی‌اش مجددا بازداشت شد. این بازداشتِ بدون ابلاغیه و اطلاع، به جهت اجرای حکم پرونده‌ای صورت‌گرفته که وی از طریق ضبط کارت بانکی‌اش در مهرماه ۹۹ از آن مطلع شد و تمامی مراحل آن از تشکیل پرونده در سال ۹۸ تا اجرای حکم در هفته‌ی گذشته، غیابی و بدون اطلاع ایشان طی شده است.

حالا عدم رسیدگی به درخواست واخواهی و اجرای حکم این فعال صنفی پس از ۴ سال، بخش دیگری از بدعت‌های عجیب در این پرونده است که دانشجویان را به اعتراض واداشته است.

بر اساس گزارش منابع مطلع، محمد شباهتی در سال ۹۹ در پی ضبط یکی از کارت‌های بانکی خود توسط دستگاه عابربانک و پیگیری آن، متوجه می‌شود که بنا‌بر نامه‌ی صادره از شعبه‌ یک اجرای احکام شهید مقدس(اجرای احکام زندان اوین) مورخ ۱ مهر، تمامی حساب‌های وی مسدود گشته‌است. پیگیری‌های وکیل این فعال صنفی-دانشجویی منجر به اعلام شفاهی حکم پنج سال حبس تعزیری  موکلش به اتهام «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی» به وی می‌‌شود. پرونده‌ای که از سال گذشته گشوده شده و  تمامی مراحل آن، از جمله مرحله تحقیقات، تفهیم اتهام، صدور کیفرخواست، برگزاری دادگاه و ارجاع به دایره اجرای احکام، مطلقاً بدون اطلاع و حضور این فعال صنفی-دانشجویی طی شده و نه تنها  حق دفاع، بلکه حق اطلاع در این پرونده نیز، از این فعال دانشجویی سلب شده‌بود.

هم‌چنین علی‌رغم ثبت درخواست «واخواهی» توسط وکیل این دانشجو در اعتراض به رویه غیابی و  غیرقانونی صدور حکم، تاکنون طی روندی عجیب و نامعلوم به این درخواست نیز رسیدگی نشده و این عدم رسیدگی منجر به بازداشت اخیر وی برای اجرای حکم، ‌بعد از گذشت بیش از چهار سال از زمان تشکیل این پرونده شده‌است.

به گفته‌ی وکیل او، درخواست واخواهی مجدداً در پی بازداشت کنونی وی، ثبت شده‌است. 

این دانشجو همچنین در جریان اعتراضات «زن،زندگی،آزادی» در روز ۱۶ آذر ۱۴۰۱ در دانشگاه تهران توسط نیرو‌های حراست دانشگاه مورد حمله قرار گرفت و پس از ضرب و شتم شدید، از درون صحن دانشگاه به نیرو‌های امنیتی تحویل داده‌شد. وی پس از ۳۳ روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد.

بازداشت این فعال دانشجویی در حالی صورت گرفته است که او در آستانه‌‌ی امتحانات ترم آخر تحصیلی خود قرار دارد و سال گذشته  در جریان سرکوب دانشجویان دو نیمسال از تحصیل محروم شده‌ بود و بازداشت اخیر وی، مجدداً او را در خطر اخراج از دانشگاه قرار داده‌‌است.

نوشته های مشابه