ایرانجنبشفراخوان
موضوعات داغ

افزایش فشار بر دانشجویان و تهدید خانواده‌های آنان با اعمال رویه‌های جدید

از اعمال فشارهای جدید به دانشجویان در ایران است. ماموران حراست بدون اطلاع دانشجویان از آنان عکس می‌گیرند و برای خانواده‌هایشان ارسال می‌کنند.

در دو ماه گذشته تعدادی از دانشجویان به جنبش نیوز گفته‌اند خانواده‌هایشان با آن‌ها تماس گرفته و خبر داده‌اند حراست دانشگاه عکس‌هایی از آنان را در اماکن مختلف برایشان ارسال کرده‌اند.

در این عکس‌ها بر جزییاتی مربوط به پوشش یا رفتار دانشجویان مخالف حجاب اجباری مانند سیگار کشیدن، بر تن داشتن دامن به‌جای شلوار، بر سر نداشتن مقنعه در دانشگاه یا روسری در خیابان تاکید شده است.

به گفته دانشجویان، ماموران حراست این تصاویر را برای خانواده‌ها می‌فرستند و آنان را تحت فشار می‌گذارند تا به فرزندان خود به عنوان دانشجویان مخالف حجاب اجباری فشار بیاورند.

اگر خانواده‌ها نتوانند فرزندانشان را مجاب به رعایت حجاب اجباری کنند، ممکن است برای این دانشجویان پرونده و کمیته انضباطی تشکیل شود.

شماری از دانشجویان گفتند از این طریق به ‌لغو محل اسکان و خوابگاه،‌ اخراج از دانشگاه و در مواردی بازداشت از سوی ماموران امنیتی تهدید شده‌اند.

اسامی این دانشگاه‌ها به خواسته دانشجویان منتشر نشده است اما گستردگی ماجرا شامل شهرها و دانشگاه‌های مختلف می‌شود.

هم‌زمان نرگس فداکار، دانشجوی ورودی سال ۹۸ رشته اقتصاد دانشگاه ارومیه خبر داد برای چهارمین ترم از تحصیل تعلیق شده است.

فداکار مانند بسیاری از دانشجویان تعلیقی دیگر، ابلاغ رسمی و قانونی مبنی بر تعلیق خود دریافت نکرده و تنها پس از مراجعه به سامانه آموزشی دانشگاه متوجه شده است به انتخاب واحد دسترسی ندارد.

از مهر امسال تا کنون گزارش‌هایی درباره برخوردهای قهری با دانشجویان، اخراج و تعلیق‌ و برگزاری جلسات متعدد کمیته انضباطی منتشر شده است.

برای برخی از دختران دانشجوی مخالف حجاب اجباری، حکم لغو اسکان در خوابگاه‌ها صادر شده است.

در ماه‌های گذشته انجمن‌ها و فعالان دانشجویی دانشگاه‌های مختلف ده ها بیانیه در محکومیت تشدید فشار و سرکوب فضاهای آموزشی منتشر کرده و خواهان آزادی دانشجویان بازداشت‌شده و بازگشت به تحصیل تعلیق و اخراجی‌ها شده‌اند.

هم‌زمان با اعمال فشار بر دانشجویان در دانشگاه‌ها، روز ۱۰ بهمن، هامون سلیمانی، دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت پس از احضار و حضور در دادسرای امنیت اوین بازداشت شد.

خبرنامه امیرکبیر نیز روز پنج‌شنبه ۱۲ بهمن نوشت یک جوان ۱۸ ساله دانشجو به نام سپهر شیرانی، پس از بازداشت از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران در زاهدان، جان خود را از دست دادند

شیرانی روز ۱۰ بهمن به اتهام فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده بود.

نوشته های مشابه