ایران

بیش از ١۰۰ واحد صنفی و مرکز تفریحی و گردشگری در ایران به دلیل «عدم رعایت حجاب» پلمب شدند

با گذشت شش ماه از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، هر روز بر شمار زنانی که بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی حاضر می شوند افزوده می شود،. در برابر حکومت فشار جهت برخورد با زنان بدون حجاب را افزایش داده‌ است. در روزهای اخیر و به رغم تعطیلات نوروز، شمار زیادی از واحدهای صنفی، رستوران‌ها و اماکن گردشگری در استان‌های مختلف ایران از جمله خوزستان، اصفهان، یزد، مازندران و خراسان رضوی، به دلیل آنچه که «عدم رعایت حجاب و شئونات اسلامی» گفته شده، پلمب شده‌اند.
در تازه ترین مورد، مجتمع «کاشان مال» که از مراکز برزگ تجاری، گردشگری و تفریحی شهر کاشان است، با داشتن پاساژ و سه طبقه تجاری و یک هتل ۵ ستاره و بخش‌های فروشگاهی، پردیس سینمایی و شهربازی، پلمب شده است.
جواد نوری دادستان کاشان که چند روز پیش از آغاز تعطیلات نوروزی، از پلمب هتل سرای عامری‌ها به‌دلیل رعایت نکردن حجاب خبر داده بود، روز شنبه ۱۲ فروردین، گفت: «مجموعه کاشان مال به‌دلیل رعایت نشدن حجاب و شئونات اسلامی از سوی مراجعان و کارکنان از روز جمعه یازدهم فروردین‌ماه پلمب و تعطیل شده است.» همزمان، فرمانده ناحیه مقاومت سپاه کاشان نیز از پلمپ ۴۰ واحد صنفی در کاشان به دلیل «بی‌حجابی مشتریان طی حدود یک ماه گذشته» خبر داد و گفت: «در اجرای قانون با کسی مماشات نکرده و از هیچ تخلفی نخواهیم گذشت». در همین حال، مهدی آماده دادستان دزفول نیز اعلام کرد که در پی انتشار ویدیوی رقص گردشگران در منطقه دریاچه سد دز واقع در بخش شهیون شهرستان دزفول، این مکان گردشگری به‌دلیل «رعایت نکردن شئونات اسلامی و حجاب» پلمب شده است. فرماندۀ انتظامی شهر خواف در استان خراسان رضوی نیز از پلمب یک واحد بوم‌گردی در این شهرستان به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری خبر داد. ستاد امر به معروف و نهی از منکر آبادان نیز اعلام کرد که طی روزهای جمعه و شنبه، کافه رستوران آوریل، یک غرفه در باغ مقیطیه و نیز کافه رستوران سی‌یل در شهر آبادان به اتهام رعایت نکردن حجاب و «برگزاری مراسم‌های مختلط، رقص و موسیقی ناهنجار زنده» پلمب شده‌اند. اسدالله جعفری رئیس کل دادگستری استان اصفهان نیز از بازداشت پنج نفر از کارکنان یک مرکز گردشگری در شهرستان ورزنه به‌دلیل «ممانعت از فعالیت نیروهای امر به معروف و نهی از منکر» خبر داد و گفت: «در یکی از مراکز گردشگری ورزنه، آمران به معروف در حال ایفای وظیفه بودند که برخی از افراد فعال در این مرکز برای آن‌ها ایجاد مزاحمت و از ماموریتشان جلوگیری کردند.» محمد باقرزاده رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی انتظامی استان مازندران نیز  از پلمب ۵۰ واحد صنفی در این استان خبر داد و گفت که این واحدها به‌دلیل «رعایت نکردن حجاب و به منظور حفظ حرمت ماه رمضان» پلمب شده‌اند. روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر بابلسر در استان مازندران، از پلمب ۶ واحد صنفی در این شهرستان به دلیل آنچه که «عدم رعایت شئونات اسلامی» گفته شده، خبر داده است.به گزارش هرانا ۸ واحد صنفی از جمله دو رستوران در شهرستان نور در استان مازندران، به دلیل آنچه «اجرای موسیقی زنده و کشف حجاب» عنوان شده است، پلمب شده‌اند.

اعلام تجمع معلمان سقز در اعتراض به تداوم بازداشت غیرقانونی و بی‌خبری از وضعیت سلیمان عبدی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان

انجمن صنفی معلمان کوردستان (سقز و زیویە) اعلام نموده است که در صورت تداوم بازداشت آقای عبدی، روز پنجشنبە مورخ ١۴٠٢٫١٫١٧ ساعت ١٠ تا ١٢ قبل از ظهر در اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان سقز تجمع اعتراضی برگزار خواهد شد.

نوشته های مشابه