جنبشخبر های فوری
موضوعات داغ

فشار نهادهای امنیتی بر دانشجویان و استادان منتقد؛ تعلیق ۵ دانشجوی دانشگاه سوره

گزارش‌های رسیده از ایران حاکی از آن است که فشار نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی بر دانشجویان و استادان در آستانه آغاز نیمسال دوم سال تحصیلی دانشگاه‌ها شدت گرفته است.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور در کانال تلگرامی خود اعلام کرد دست‌کم پنج دانشجوی دانشگاه سوره پیش از زمان آغاز انتخاب واحد نیمسال جدید تعلیق شدند.

به گفته این نهاد صنفی، معاونت فرهنگی دانشگاه سوره با این دانشجویان تماس گرفته و آن‌ها را برای دریافت حکم تعلیق خود فراخوانده است.

شوراهای صنفی دانشجویان کشور افزود تعلیق این پنج نفر، مطابق رویه‌های غیرقانونی اخیر در دانشگاه‌های کشور و بدون برگزاری جلسه کمیته انضباطی صورت گرفته است.

پیش‌تر این شورا از احضار و بازداشت هامون سلیمانی، دانشجوی کارشناسی رشته مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت و ادامه تعلیق از تحصیل نرگس فداکار، دانشجوی کارشناسی رشته اقتصاد دانشگاه ارومیه برای چهارمین نیمسال متوالی خبر دادند

و‌ب‌سایت خبرآنلاین نیز گزارش داد روند اخراج استادان دانشگاه در دولت ابراهیم رئیسی همچنان ادامه دارد.

به گفته خبرآنلاین، نهادهای مسوول کوشیده‌اند با واژه‌سازی، از عنوان «قطع همکاری» به جای اخراج استفاده کنند و دلیل قطع همکاری با این دسته از استادان را مسایل علمی ذکر کرده‌اند.

در این گزارش آمده است اخراج یا تعلیق استادانی نظیر علی شریفی زارچی از دانشگاه صنعتی شریف و آذین موحد از دانشگاه تهران نشان می‌دهد سطح علمی دلیل کنار گذاشتن این افراد نبوده است.

خبرآنلاین در ادامه گزارش خود آورده است در دو سال گذشته حدود ۶۰ استاد از دانشگاه‌های سراسر کشور اخراج، تعلیق یا مجبور به استعفا شده‌اند که بیشترین آمار به دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۲۶ استاد اخراجی یا تعلیقی تعلق دارد.

نوشته های مشابه